top of page

Kategorie uprawnień do obsługi suwnic i cięgników

Aby zostać operatorem suwnicy czy cięgnika, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje (np. w firmie Centrum Szkoleń w Łodzi), a do tego niezbędne jest zdanie egzaminu przed komisją, powołaną przez właściwy organ dozoru technicznego. Należy oczywiście dysponować wiedzą teoretyczną i praktyczną, dzięki której będzie można obsługiwać wybrane urządzenie.

gantry-cranes-rubber-tired-50573-4133819.jpg

Uprawnienia do obsługi cięgników

Cięgniki dzielą się na dwie kategorie: I W i II W. Pierwsza z nich obejmuje wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego lub z kabiny, ale również warsztatowe żurawie stacjonarne. Wśród cięgników kategorii I W można wyróżnić hakowe ogólnego przeznaczenia oraz specjalne, w skład których wchodzą: kuzienne, lejnicze, chwytakowe, chwytnikowe, hartownicze itp. Kategoria II natomiast to cięgniki sterowane wyłącznie z poziomu roboczego oraz warsztatowe żurawie stacjonarne. Ich dalszy podział jest identyczny z kategorią I W.

Uprawnienia do obsługi suwnic

Podział suwnic obejmuje kategorie I S i II S. Kategoria I S to suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z kabiny lub z poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe, widać więc, że jest prawie identyczny z podziałem cięgników kategorii I W. W przypadku suwnic jednak można mówić o hakowych ogólnego przeznaczenia, ale też specjalnych, czyli: kolumnowych, kuziennych, łapowych, kafarowych, stryperowych, wsadowych, hartowniczych, lejniczych, chwytnikowych, chwytakowych, trawersowych oraz kleszczowych. Kategoria suwnic II S obejmuje suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane tylko z poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe.

RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page